A magyar vállalkozási környezetre melyik kártyajáték jellemzőbb? A ma népszerű ulti vagy a száz éve inkább kedvelt tarokk?
Remélem megbocsátanak nekem itt az index.hu által fenntartott blog tárhelyen, de olvasgatni szoktam az origo.hu-t is. Ezen tegnapelőtt jelent meg egy interjú Demján Sándorral. Demján elmondta, hogy nem véletlen, hogy az ulti a legkedveltebb magyar kártyajáték. Ott az a szabály, hogy az egyik vállal valamit és ketten összefognak ellene, hogy ne sikerüljön neki. Ő már 70 éves és úgy érzi az élete ilyen küzdelmekben ment el itthon.
Megvallom, egyik gyengeségem, hogy szeretek kártyázni. Nem pénzben játszom, a pénz nyerési lehetőség soha nem izgatott. Annál inkább az, hogy a kiosztott lapokból hogyan lehet a legtöbbet kihozni. Még nem voltam 6 éves, amikor az apai nagyapám és testvérei által családi sportként űzött ultit megtanultam. Később ehhez jött a bridzs és a mai napig nagy szerelmem, a tarokk.
A tarokk - nem tévesztendő össze a jóslásra használt tarot kártyával - Jókai Mór, Mikszáth Kálmán, Tisza István, Széll Kálmán és még sokak kedvelt játéka volt. A nyugati világban elterjedt francia kártya helyett az ultihoz is külön kártya ("magyar kártya"), s a tarokkhoz egy másik kártya ("tarokk kártya") tartozik.
A tarokk kiegyensúlyozottabb játék, mint az ulti. Itt általában ketten vannak kettő ellen. Viszont az, hogy ki kivel is van, a parti során fokozatosan derül ki. Nagyon rafinált, kifinomult játék. Igazi szellemi sport. A lehetőségek és valószínűségek sokkal kiszámíthatatlanabbak, mint a bridzs esetén.
Mindezt miért is írom le egy termelékenységgel foglalkozó blog oldalon? Mert úgy vélem, hogy méltóbb lenne visszahozni divatba a tarokkot és az ezzel együtt járó magatartást a hazai gazdasági életbe. Az ulti nyílt és elkeseredett csata. Ketten egy ellen. Aki egyedül van, annak sokkal erősebbnek kell lennie, hogy a másik kettő ellen győzni tudjon. Ma a magyar vállalkozókra sokkal inkább jellemző, hogy gyengék. A külföldiek erősek, s nyílt csatában bizony akárhányan fogunk is össze ellenük, lenyomnak minket. Ám ultiban az igazi élvezet az, amikor az én bemondásomat játszhatom meg. Azonban - ultis szófordulattal - manapság rossz a lapjárásunk, ez nem adatik meg nekünk.
Lássuk a tarokkot. Itt is le vannak osztva a lapok, de nem tudjuk, ki kivel van. Gyenge lappal is nagyot lehet az óvatlan ellenfél ellen nyerni. Különösen könnyen bosszulja meg magát az elbizakodottság. Azt hiszem, a mai magyar vállalkozóknak az ulti helyett sokkal inkább a tarokkot kellene tanulmányozniuk. Ezzel a játékkal pallérozva az elmét, sok olyan cselt, fortélyt lehet megtanulni, amire nagy szükség van a világgazdasági versenyben.
Azonban hiába jó játékos valaki, a rossz lapokkal ő sem tud mit kezdeni. Ezért a legfontosabb, hogy a magyar vállalkozók a saját aduikat folyamatosan erősítsék, a szervezettségüket, vezetésüket, rendezettségüket javítsák. Szoktam ehhez mindig kínálni valamilyen ingyenes olvasmányt. Most egy régebben elkészített, 6 részből álló, vezetőknek szóló kis internetes tanfolyamot ajánlok: